• O festiwalu - panorama

Festiwal

Gorzów Wlkp. 26 marca 2003 r.

Festiwal dziecięcych zespołów tanecznych zrodził się jako naturalna konsekwencja niezwykle rozwiniętego w Gorzowie amatorskiego ruchu artystycznego, a zwłaszcza form tanecznych. Wcześniej rozwój ten był przez 19 lat stymulowany intensywną pracą instytucji oświatowych i kulturalnych, organizujących wojewódzkie przeglądy tego ruchu pod nazwą PARA.

Początkowo cieszyliśmy się, że są dzieci: wesołe, zdolne, kolorowe i radosne. Oblicze Festiwalu kształtowało się powoli, w kierunku zwiększenia przewagi grup folklorystycznych nad zespołami tańca nowoczesnego. Jednak zawsze był on świetnie zorganizowany, serdeczny w przyjmowaniu gości i realizowany z wielką dbałością o kształt artystyczny i poziom prezentacji.

Od początku organizatorzy zapewniali konsultantów na najwyższym krajowym poziomie, co spotykało się z akceptacją instruktorów, chętnie poddających się takiej weryfikacji.

Fakt, że współgospodarzami Festiwalu od początku są dwa zespoły gorzowskie: ZTL „Mali Gorzowiacy” i ZA „Buziaki”, powoduje, że program – poza prezentacjami artystycznymi – obejmuje również spotkania, tak bardzo potrzebne do poszerzania kontaktów między dziećmi.

Ostatnie rozwiązanie organizacyjne, tzn. przeniesienie przeglądu konkursowego do teatru, znacznie podniosło poprzeczkę tej najważniejszej, merytorycznej strony festiwalu. Zaś wspólne koncerty w amfiteatrze gorzowskim, a zwłaszcza piękne koncerty finałowe, na pewno zostaną w sercach młodzieży na całe życie. Cieszymy się tym festiwalem i czekamy na każdy następny. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej wpisał się na stałe w gorzowskie wydarzenia kulturalne.

Lidia Przybyłowicz
Naczelnik Wydziału Kultury
w Urzędzie Miasta Gorzowa Wlkp.
Powered by Quick.CMS / Designed by TRC
Do góry
Google Analiytics